10 ważnych dla gmin wydarzeń w VAT w 2017 r.
Podsumowując miniony rok przedstawiamy 10 spraw w podatku VAT, które w 2017 r. były bardzo ważne dla gmin.
Elżbieta Rogala, niezależny ekspert i wykładowca VAT
1. Wdrożenie obowiązkowej centralizacji rozliczeń VAT od 1 stycznia 2017 r.
Centralizację rozliczeń VAT w gminach zainicjowała kilka lat temu Gmina Wrocław stwierdzeniem: „Jednostka budżetowa nie może samodzielnie prowadzić działalności gospodarczej. Dlatego też nie może być samodzielnym podatnikiem VAT, a wyłącznie scentralizowanym z własną gminą".
Centralizację przypieczętowało orzeczenie sądu europejskiego, tj. Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (C-276/14) z 29 września 2015 r. i następnie specustawa o centralizacji. Centralizacja rozliczeń VAT w gminach została wprowadzona obowiązkowo w całej Polsce od 1 stycznia 2017r.
2. Obowiązkowa zmiana treści wszystkich faktur
Wprowadzona centralizacja rozliczeń VAT w gminach wymusiła zmianę treści faktur. Chodzi tu zarówno o faktury sprzedażowe, które sama gmina, jak również i jej scentralizowane jednostki muszą sporządzać, jak i faktury zakupowe (nabycia), które gmina i jej scentralizowane jednostki otrzymują od swoich kontrahentów. I to właśnie w nowej, zmienionej wersji. Każda, bez wyjątku, faktura powinna aktualnie określać właściwe dane identyfikacyjne gminy (jej NIP, nazwę i jej adres), jako: „sprzedawcy" (w wystawianych fakturach) i „nabywcy" (w otrzymywanych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta